Blog Archive

Saturday, 21 April 2012

L'EUROPEO N24, КАТ РУСИЯ НЯМА ВТОРА

Из статията на Андрей Кончаловски "Руският манталитет и световният цивилизационен процес".

https://www.facebook.com/pages/LEuropeo-Bulgaria/146202602074082?ref=ts

Заместете думите 'руските', 'Русия', 'руснака' съответно с 'българските', 'България', 'българина' и вижте какво ще се получи.


„...аз съм поразен, че руските управляващи досега не са разбрали за необходимостта от научно изследване на националния манталитет. Нима не ни трябва научна обосновка поне на факта, че мнозинството от гражданите на Русия не искат да участват в създаването на своето собствено общество? Трябва и да се намери научно обяснение и на това, че гражданите на Русия и властта са като две успоредни прави, които не се събират никъде в пространството, че за руснака държавата е трансцендентна.
Колкото и да е тъжно, но мисълта на руския марксист Георгий Плеханов от началото на ХХ в., че демокрацията в Русия е невъзможна, защото няма исторически предпоставки за нейното развитие, е болезнено актуална и сега.”


“Но малцина си признават, че селското съзнание в държавите от Югоизточна Европа и Русия се е запазило заради византийското наследство. Не е трудно да се се констатира фактът, че в страните от източното християнство буржоазията като политическа и икономическа класа е започнала с пет века по-късно отколкото в Западна Европа. При сравнителния анализ на трите основни направления в християнството в Европа, според индекса на човешко развитие на ООН (най-развитата държава има 1, най-изостаналата 162) показателите са следните:
-протестантските страни – 9,2;
-католическите – 17,4;
-православните – 62,6.“


„И заради това, защото не искат да сипват сол на раните, много политици и икономисти предпочитат да не размишляват за влиянието на културните и религиозните ценности върху развитието на обществото.“


„Имам една мечта – да получа адекватни отговори на много въпроси, свързани със страната ми. Ще посоча три от тях. Защо в Русия от XVI в. насам не се появява буржоазно съзнание и защо в Русия от времената на перестройката не се появи средна класа?“


„И така: 1) тесен кръг на доверието; 2) липса на чувство за индивидуална отговорност; 3) липса на страх от нарушението на закона – това са само няколко типологични национални черти, определящи всекидневието на руснака.“